Strona główna » Poradniki » PTASZNIK - czy dla początkującego terrarysty?

PTASZNIK - czy dla początkującego terrarysty?

Data dodania: 29-11-2021 Wyświetleń: 145
Autor artykułu: Laura Pinero Valiente

brachypelmie albopilosum
Należę do grona miłośników ciekawostek, dlatego artykuł o tych jakże krwiożerczych bestiach (pająkach) zacznę właśnie od niej. Nazwa ptasznik została przypisana grupie pajęczaków w 1705 roku przez niemiecką biolog. Jak wpadła na tego typu nazwę? Otóż Pani Maria prawdopodobnie na podstawie obserwacji stworzyła rycinę gdzie pająk pożera ptaka. Wydaje się niemożliwe? 


Otóż ptakiem był koliber, a jak wszystkim wiadomo należą one do najmniejszych ptaków na świecie (ok. 7cm), natomiast stworzeniem konsumującym był ptasznik zwyczajny, czyli jeden z największych gatunków, którego korpus dorasta do 7 cm, a wraz z odnóżami liczy sobie 20 cm.
 

Dlaczego ptasznik dla początkującego terrarysty?

Pająki to stworzenia wbrew pozorom tanie i łatwe w utrzymaniu, oczywiście tyczy się to tylko części gatunków, ponadto nie potrzebują dużo miejsca. Nie bez powodu dla początkującego terrarysty hodowcy polecają konkretne gatunki, którym ciężko zrobić krzywdę. Do wspomnianej grupy zaliczyć można brachypelmy, należą one do pająków łagodnych i powolnych. Ta cecha jest dość istotna na początku pajęczej przygody, zwłaszcza jeśli planujecie brać podopiecznego na ręce. Jeśli pająk będzie miał zbyt gwałtowne ruchy (pomimo, że się nie boicie) podczas szybkiego ruchu gwarantuję, że odruchowo strzepniecie rękę, co może pająka zabić.
Jako przykład 'puszka' na start poleca się np. Ptasznika kędzierzawego. Posiadają one
stosunkowo niskie wymagania a w dodatku mają prosty, ale niezaprzeczalnie piękny look. Do kolorów bazowych zalicza się czerń i brąz, włoski natomiast maja rude wykończenie. Jego nazwa nadana została nie bez przyczyny – pająki te należą do jednych z najbardziej puszystych, co jak co, ale trzeba mu przyznać, że owłosienia niejeden mógłby pozazdrościć ;)
 

brachypelmie albopilosum

 

Skoro już zatrzymaliśmy się na brachypelmie albopilosum na jego podstawie omówimy następne zagadnienie.

 

Co jest potrzebne, by ptasznik poprawnie się rozwijał?

Pomimo, że gatunek ten jest prosty i tani w utrzymaniu, konieczne jest spełnienie podstawowych warunków, do których zaliczyć można:

  1. Odpowiednio dobrane terrarium. W zależności na jakim stopniu rozwoju jest pająk, trzeba dobierać pojemniki o odpowiedniej wielkości. Dla dorosłego osobnika jest to ok. 30x20x20 cm. Wydaje się małe? I dobrze! W naturze pająki również wybierają swój niewielki teren w którym przebywają. Przykładowo jeśli ptasznik jest naziemny a będzie mieszkać w zbyt wysokim terrarium, najprościej w świecie może z niego spaść i zrobić sobie krzywdę.
  2. Wilgotność na poziomie 70%, uzyskiwana dzięki regularnemu zraszaniu wnętrza terrarium.
  3. Odpowiednia temperatura na poziomie 26-28 stopni za dnia i 24-26 w nocy. Ciepło może pomóc zapewnić mata grzewcza. Jednakże pamiętajcie, najlepiej nie umieszczać jej pod terrarium, a na bocznej ściance. Dzięki temu pająk będzie mógł samodzielnie wybrać miejsce o idealnej dla niego temperaturze. Ponadto w ten sposób można ogrzać 2 terraria. Jeśli początkowo nie chcecie kupować maty grzewczej, akurat ten gatunek dobrze radzi sobie również w temperaturze pokojowej.
  4. Odpowiednie jedzonko. Ptaszniki żywią się świerszczami, szarańczami, karaczanami, itd. Karmiąc naszego podopiecznego warto pamiętać, by posiłek nie był większy niż korpus naszego pająka, w tym celu można owada przepołowić. W przypadku młodych osobników posiłek spożywają średnio co 3-5 dni, natomiast dorosłym wystarczy jedna porcja na tydzień lub dwa. Pamiętajcie, jeśli pająk nie chce jeść, nie warto się przejmować. Od czasu do czasu urządzają sobie „głodówki” i same zdecydują kiedy będą miały ochotę na posiłek.


Co warto dodatkowo wiedzieć przed zakupem pierwszego ptasznika?

  1. Wybierajcie pająki, których jad jest uznawany za słaby i niegroźny dla zdrowia (do tej grupy można zaliczyć wyżej omawianego ptasznika kędzierzawego)
  2. Ptaszniki w dużym stopniu wyczesują włoski parzące, na które warto uważać, gdyż styczność z nimi nie należy do najprzyjemniejszego doświadczenia.
  3. Kupując ptasznika z hodowli poproście o wydanie certyfikatu CITES, czyli potwierdzenia, że pająk został urodzony w hodowli. Sprowadzanie zwierząt z ich naturalnego środowiska jest nielegalne!
Mam nadzieję, że częściowo rozwiane zostały wątpliwości o ptasznikach, a w waszej pamięci na dłużej pozostanie mój ulubiony ptasznik (kędzierzawy) – puszek wśród pająków. Być może, wręcz ten artykuł przeważy nad wasza decyzja i zdecydujecie się właśnie na ten gatunek?

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki

Poradniki

PTASZNIK - czy dla początkującego terrarysty?

Wyświetleń: 144
Autor artykułu: Laura Pinero Valiente

brachypelmie albopilosum
Należę do grona miłośników ciekawostek, dlatego artykuł o tych jakże krwiożerczych bestiach (pająkach) zacznę właśnie od niej. Nazwa ptasznik została przypisana grupie pajęczaków w 1705 roku przez niemiecką biolog. Jak wpadła na tego typu nazwę? Otóż Pani Maria prawdopodobnie na podstawie obserwacji stworzyła rycinę gdzie pająk pożera ptaka. Wydaje się niemożliwe? 
Przeczytaj całość

OBROŻA CZY SZELKI - Co wybrać dla dużego psa?

Wyświetleń: 630
Autor artykułu: Laura Pinero Valiente

PBROŻA CZY SZELKI?
Zdarzyło się Wam kiedyś usłyszeć „pies to ma być pies, a nie jakiś tam szczur”? – bo nam tak, i to wielokrotnie! Ten artykuł jest właśnie dla Was – miłośników olbrzymów. Jeśli interesujecie się największymi z czworonogów z pewnością wiecie, że wśród dużych ras psów istnieje pewien podział. 
Przeczytaj całość

O CO CI CHODZI, KOCIE?

Wyświetleń: 1649
Autor artykułu: Ania F.

O CO CI CHODZI, KOCIE?
W poprzednim tekście miałam przyjemność opisania i zaprezentowania artykułów, dzięki którym możemy zaspokoić fizyczne potrzeby naszych kotów. Wspominaliśmy o kuwetach, żwirkach, pokarmie, drapakach i innych gadżetach ze sfery "użytkowej", jednak nie możemy zapomnieć o kociej sferze psychicznej. Wspaniale jest dać kotu dom, natomiast bardzo ważna jest również dbałość o relację kocio-ludzką..
Przeczytaj całość

KOT W DOMU

Wyświetleń: 726
Autor artykułu: Ania F.

KOT W DOMU
Naukowcy szacują, że w polskich domach żyje około 6 milionów kotów, co stawia je na drugim miejscu pod względem ulubionych zwierząt domowych wśród Polaków.[1] Historia udamawiania kotów sięga tysięcy lat i nic w tym dziwnego - koty dzięki swojemu instynktowi łowieckiemu okazały się doskonałymi współpracownikami, chroniły cenne zapasy zbóż przed gryzoniami.
Przeczytaj całość

KLESZCZE I PCHŁY - obroża sabunol da radę!

Wyświetleń: 626
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
SABUNOL NA KLESZCZE I PCHŁY
Gdy chodzi o Twojego pupila - zdrowie jest najważniejsze! Dzisiaj postaramy się przybliżyć temat kleszczy i pcheł, które zagrażają Twojemu czworonożnemu przyjacielowi oraz nam ludziom. Nie będziemy rozpisywali o tym, że kleszcze i pchły mogą przenosić groźne choroby, dolegliwości itp. bo to jest ogólnie znany temat, który poruszany jest na wielu specjalistycznych portalach. Chcemy skupić się na tym jak ochronić nasze psy i koty przed tymi niechcianymi pasożytami.
Przeczytaj całość

JAK ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ Z AKWARYSTYKĄ?

Wyświetleń: 9085
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
AKWARIUM GLOSSY AQUAEL
Zdaje sobie sprawę, że na temat tego czym jest akwarystyka napisano już bardzo wiele. Zdaje sobie również sprawę, że niektórzy z Was, a przede wszystkim Ci bardziej wprawieni w boje po prostu pominą ten artykuł ze względu na informacje, które są wyłącznie dla początkujących. Jednak moje przekonanie o tym, iż początkujący akwaryści potrzebują wskazówek od osób bardziej doświadczonych utwierdziła mnie w przekonaniu, że napisanie tego artykułu jest potrzebne.
Przeczytaj całość
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu