Strona główna » Poradniki » OBROŻA CZY SZELKI - Co wybrać dla dużego psa?

OBROŻA CZY SZELKI - Co wybrać dla dużego psa?

Data dodania: 30-09-2021 Wyświetleń: 261
Autor artykułu: Laura Pinero Valiente

PBROŻA CZY SZELKI?
Zdarzyło się Wam kiedyś usłyszeć „pies to ma być pies, a nie jakiś tam szczur”? – bo nam tak, i to wielokrotnie! Ten artykuł jest właśnie dla Was – miłośników olbrzymów. Jeśli interesujecie się największymi z czworonogów z pewnością wiecie, że wśród dużych ras psów istnieje pewien podział. 

Dwa słowa dla przypomnienia:

Typ dogowaty – modelki oraz kulturyści wśród psów. 

Patrząc na tę grupę, nasuwa się myśl „modelka albo kulturysta” – smukłe i wysokie, pociągłe lub zwarte z doskonale widoczną muskulaturą. Cechuje je bardzo krótka sierść oraz niewielka ilość tkanki tłuszczowej, przez co często adoptowane są jako „kanapowce”, ponieważ nie radzą sobie z warunkami polskich zim.

PBROŻA CZY SZELKI?

Typ górski – psi eskimosi.

Gęsta sierść, bogaty podszerstek, duża zawartość tkanki tłuszczowej – połączenie idealne, by wyturlać się w śniegu. Dawniej psy tego typu wykorzystywane były do polowań, (niestety) nielegalnych walk oraz zaganiania zwierząt hodowlanych. Współcześnie (między innymi) służą pomocą podczas dogoterapii lub ochrony posesji. 

Nie od dziś wiadomo, że każdy pies potrzebuje w swoim życiu ruchu, dostarczania nowych bodźców i zabaw – jednym słowem spacerów. Zanim w naszym domu pojawi nowy, ogromny członek rodziny koniecznie trzeba się zastanowić – w jaki zestaw do spacerów warto się zaopatrzyć, by były one bezpieczne dla psa oraz jego otoczenia? Dzisiaj rozwiążemy spór szelki vs. obroża, w kolejnych artykułach wspomnimy o pozostałych akcesoriach, bo to niestety nie wszystko...
 

Zatem, jaką obrożę wybrać?

Na rynku można znaleźć ogromny wybór - niestety dla dużych psów nie tak łatwo znaleźć obrożę idealną. Pas musi być wystarczająco szeroki (zbyt wąski może uszkodzić kręgosłup podczas szarpnięcia) i długi na tyle, by objąć szyję zostawiając ok. 2 cm luzu (jest to wielkość optymalna, by pies się nie uwolnił, a zarazem czuł komfortowo). Ponadto należy unikać nietrwałych materiałów tj. plastikowych wykończeń.

Przy takich rozległych ograniczeniach nasuwa się pytanie – co wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem będzie najprostsza, skórzana obroża podszyta filcem z metalowymi okuciami, odpowiednio dobrana do wielkości szyi psa. Mimo dużej odległości słyszę Wasze myśli "co z kolczatkami"? Odpowiedź jest prosta. Tego typu obroża nie nadaje się do codziennych spacerów. Kolczatka pierwotnie zakładana była, by chronić przed atakami innych psów lub dzikiej zwierzyny. Obroża mocowana była kolcami na zewnątrz, co skutecznie raniło i zniechęcało atakującego. Współcześnie na naszych pupilów nie czekają tego typu zagrożenia, dlatego kolczatka powinna być zakładana jedynie w celach szkoleniowych, tak by nie robić krzywdy.

Jak z niej korzystać?

Na dolnej części szyi należy założyć codzienną obrożę, powyżej kolczatkę. Podczas szkolenia prowadzi się psa standardowo, a przy niewłaściwym zachowaniu delikatnie pociąga się kolczatką dając pupilowi znak, że oczekujemy od niego innego postępowania. Gdy pies zareaguje poprawnie można nagrodzić go smakołyczkiem. Pamiętajmy, aby kolczatki nigdy nie zakładać psom małym i średnim. Ich skóra jest znacznie bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia, niż molosów, które często były chowane do walki, co wykształciło u nich nieprawdopodobną odporność na ból oraz wytrzymałą skórę.
 
Anegdotka z życia :)
O wytrzymałości skóry na szyi molosów przekonaliśmy się szczotkując naszego czworonoga zgrzebłem. Podczas wyczesywania sierści w okolicy szyi pies był niesamowicie zadowolony. Nasze zadowolenie było dużo mniejsze gdy zgrzebło ześlizgnęło się na dłoń i zrobiło dużą, obficie krwawiącą ranę.
PS. O dziwo – blizny brak. :)

PBROŻA CZY SZELKI?

Szelki

Ich niezaprzeczalną zaletą jest wygoda i nietuzinkowy design, szelki dodają psu charakteru i profesjonalny wygląd - nasz dostał komplement "wygląda jak pies komandosa!" :) Ponadto szelki często posiadają 2 zapięcia (na klatce piersiowej i przy karku), co daje możliwość przetestowania, co dla naszego psa jest lepsze. Kolejnym świetnym rozwiązaniem stosowanym w szelkach jest uchwyt na dłoń przy karku - doskonała opcja podczas nauki chodzenia przy nodze. Niestety nawet wyszkolonym psom zdarza się "zaćmienie umysłu" i potrafią naprawdę mocno szarpnąć. W takiej sytuacji szelki lubią się wykręcać i zmieniać położenie, co może wiązać się z utratą panowania nad psem, a niestety przy dużych rasach nie można sobie na to pozwolić. Nieważne jak ufamy naszemu pupilowi, jest to zwierzę i nie wiemy jak zareaguje na nowy bodziec.

W takim razie, czy w ogóle warto inwestować w takie wyposażenie? OCZYWIŚCIE, ŻE WARTO!


Ponownie anegdotka z życia wzięta ?
Idąc na spacer przez wałowe łąki, pies wpadł do studzienki (której przykrywa została skradziona). Nie obeszło się bez telefonu po straż pożarną! Niestety Panowie bali się zejść do psa, by założyć mu specjalną chustę. Gdybyśmy akurat na ten spacer założyli szelki cała operacja przebiegłaby szybciej i nie byłoby konieczności dzwonić po wysokościowców. Wystarczyłoby podpiąć szelki do dźwigu. Prosta lekcja wyciągnięta z sytuacji - nigdy nie wiadomo co nas spotka, dlatego staramy się zabezpieczać podczas spacerów na wszelkie sposoby. Teraz zakładamy i szelki i obrożę! :) 

Dobrze, skoro inwestować, to czym się sugerować?
Przede wszystkim tak samo jak i w przypadku obroży, szelki muszą być wykonane z trwałych materiałów. Ze swojej strony mogę polecić jeden z modeli Dingo strong.
Szelki tego typu dobrze leżą na dużych psach, pasy się nie wrzynają a „tors” posiada miękka wyściółkę. 

 

Wszystkie zawarte tu porady to jedynie wskazówki od nas dla Was, oparte na życiu z 75 kilogramowym owczarkiem środkowoazjatyckim. Tak naprawdę najważniejsze, byście to Wy (Ty i twój pupil) czuli się komfortowo korzystając z akcesoriów podczas spaceru, zasadą prób i błędów musicie dojść do wspólnego złotego środka. ✨

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki

Poradniki

OBROŻA CZY SZELKI - Co wybrać dla dużego psa?

Wyświetleń: 260
Autor artykułu: Laura Pinero Valiente

PBROŻA CZY SZELKI?
Zdarzyło się Wam kiedyś usłyszeć „pies to ma być pies, a nie jakiś tam szczur”? – bo nam tak, i to wielokrotnie! Ten artykuł jest właśnie dla Was – miłośników olbrzymów. Jeśli interesujecie się największymi z czworonogów z pewnością wiecie, że wśród dużych ras psów istnieje pewien podział. 
Przeczytaj całość

O CO CI CHODZI, KOCIE?

Wyświetleń: 1320
Autor artykułu: Ania F.

O CO CI CHODZI, KOCIE?
W poprzednim tekście miałam przyjemność opisania i zaprezentowania artykułów, dzięki którym możemy zaspokoić fizyczne potrzeby naszych kotów. Wspominaliśmy o kuwetach, żwirkach, pokarmie, drapakach i innych gadżetach ze sfery "użytkowej", jednak nie możemy zapomnieć o kociej sferze psychicznej. Wspaniale jest dać kotu dom, natomiast bardzo ważna jest również dbałość o relację kocio-ludzką..
Przeczytaj całość

KOT W DOMU

Wyświetleń: 560
Autor artykułu: Ania F.

KOT W DOMU
Naukowcy szacują, że w polskich domach żyje około 6 milionów kotów, co stawia je na drugim miejscu pod względem ulubionych zwierząt domowych wśród Polaków.[1] Historia udamawiania kotów sięga tysięcy lat i nic w tym dziwnego - koty dzięki swojemu instynktowi łowieckiemu okazały się doskonałymi współpracownikami, chroniły cenne zapasy zbóż przed gryzoniami.
Przeczytaj całość

KLESZCZE I PCHŁY - obroża sabunol da radę!

Wyświetleń: 545
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
SABUNOL NA KLESZCZE I PCHŁY
Gdy chodzi o Twojego pupila - zdrowie jest najważniejsze! Dzisiaj postaramy się przybliżyć temat kleszczy i pcheł, które zagrażają Twojemu czworonożnemu przyjacielowi oraz nam ludziom. Nie będziemy rozpisywali o tym, że kleszcze i pchły mogą przenosić groźne choroby, dolegliwości itp. bo to jest ogólnie znany temat, który poruszany jest na wielu specjalistycznych portalach. Chcemy skupić się na tym jak ochronić nasze psy i koty przed tymi niechcianymi pasożytami.
Przeczytaj całość

JAK ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ Z AKWARYSTYKĄ?

Wyświetleń: 8167
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
AKWARIUM GLOSSY AQUAEL
Zdaje sobie sprawę, że na temat tego czym jest akwarystyka napisano już bardzo wiele. Zdaje sobie również sprawę, że niektórzy z Was, a przede wszystkim Ci bardziej wprawieni w boje po prostu pominą ten artykuł ze względu na informacje, które są wyłącznie dla początkujących. Jednak moje przekonanie o tym, iż początkujący akwaryści potrzebują wskazówek od osób bardziej doświadczonych utwierdziła mnie w przekonaniu, że napisanie tego artykułu jest potrzebne.
Przeczytaj całość

JAKĄ FOLIĘ WYBRAĆ DO BUDOWY OCZKA WODNEGO?

Wyświetleń: 7890
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
FOLIA PVC DO OCZKA WODNEGO
Planujesz budowę oczka wodnego w swoim ogrodzie i nie wiesz jaką folię do jego budowy wybrać? Już biegniemy z pomocą ;) Pierwsza rada jaką możemy przekazać, to nie idź za ceną i wystrzegaj się folii z polietylenu (PE). Jest to tanie rozwiązanie, które w krótkim czasie może okazać się zawodne. Spotkaliśmy się z przypadkami, że oczka wyłożone właśnie tym rodzajem folii nie wytrzymywały nawet dwóch sezonów!
Przeczytaj całość
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu