Strona główna » Poradniki » O CO CI CHODZI, KOCIE?

O CO CI CHODZI, KOCIE?

Data dodania: 25-10-2020 Wyświetleń: 2161
Autor artykułu: Ania F.

O CO CI CHODZI, KOCIE?
W poprzednim tekście miałam przyjemność opisania i zaprezentowania artykułów, dzięki którym możemy zaspokoić fizyczne potrzeby naszych kotów. Wspominaliśmy o kuwetach, żwirkach, pokarmie, drapakach i innych gadżetach ze sfery "użytkowej", jednak nie możemy zapomnieć o kociej sferze psychicznej. Wspaniale jest dać kotu dom, natomiast bardzo ważna jest również dbałość o relację kocio-ludzką..

Osobom, które nie poznały nigdy kociej natury może wydawać się, że koty różnią się między sobą tylko barwami i wielkością, natomiast nie da się dostrzec różnic w charakterze. To krzywdzący mit powielany od pokoleń. Koty z jednego miotu, wychowujące się w jednym domu, nawet tej samej płci mogą okazywać zupełnie różne zachowania i przyzwyczajenia, jednak musimy pamiętać, że kot to zawsze indywidualista i nie ma tu mowy o nauce posłuszeństwa czy wydawaniu komend. Koty to istoty niezależne, jednak łaknące interakcji ze swoim opiekunem i resztą domowników. Oczekiwania lub porównywania kotów do psów często niosą ze sobą spore rozczarowanie - to po prostu dwa zupełnie różne gatunki zwierząt i ich inteligencja przejawia się w zupełnie inne sposoby, co oczywiście nie oznacza, że koty nie rozumieją nas. Rozumieją, jednak w inny sposób, którego należy się nauczyć, jeśli chcemy nawiązać z nim dobrą relację.  Na charakter i usposobienie kota wpływają geny, warunki, w jakich dorastał, doświadczenia, traumy oraz pozytywne skojarzenia. Nie ma badań udowadniających uwarunkowania kociego charakteru ze względu na umaszczenia. 

Sama mam dwa koty- dwie samice, w podobnym wieku, obie najprawdopodobniej urodziły się jako bezdomne i nigdy wcześniej nie znały domu, obie są czarne, jednak ich charaktery są całkowicie różne. Jola mogłaby wygrać konkurs na najbardziej miziastego kota na świecie. Chciałaby cały dzień leżeć na plecach i dostawać ludzką uwagę, wsuwa się pod dłonie, uderza "baranki", ale jest też bardzo aktywna i skora do zabawy, nigdy nie miauczy, natomiast Klotylda jest królową- obserwuje mieszkanie z górnego piętra drapaka, rzadko pozwala na głaskanie, rzadko interesuje się zabawkami i nigdy jeszcze nie weszła na moje kolana, ale jest niezwykłą gadułą i to zawsze ona podstawia drugiej kotce swoją głowę do umycia. Moje koty są bardzo mocno związane zarówno ze sobą, ale także z nami - swoimi opiekunami. Dają nam odczuć, że tworzymy z nimi stado i jesteśmy całkiem lubiani - koty oczywiście nie merdają ogonem z radości i nie witają nas w progu skacząc radośnie, ale okazują nam swoje przywiązanie barankując, ocierając się o nas, wydają urocze dźwięki, niekiedy nawet próbują nas "myć po kociemu", co jest dość nieprzyjemnym (koci język jest szorstki) zaszczytem. 
    

Co warto wiedzieć o kociej mowie ciała?

Najprawdopodobniej minie kilka tygodni, zanim poznacie choć częściowo charakter swojego kota. Na początku być może odczytywanie jego sygnałów nie będzie proste, jednak musicie wiedzieć, że koty zapamiętują na podstawie skojarzeń i w nawiązywaniu relacji bardzo ważne jest dobre pierwsze wrażenie. Z całego serca życzę, by Wasz kot świetnie odnalazł się w nowym mieszkaniu i wyszedł pierwszy raz z transportera od razu z podniesionym ogonem chętny do poznawania świata, jednak to bardzo optymistyczny scenariusz. Warto nauczyć się poprawnie odczytywać kocie wskazówki. 
 

Kot zrelaksowany, spokojny, zaciekawiony i czujący się bezpiecznie:

 • ogon: gładki, nienastroszony, zwisa swobodnie lub jest podniesiony do góry, podczas siedzenia kot owija się nim oczekując na ciekawe wydarzenia,
 • mimika: nie widać zmarszczek, uszy są podniesione do góry, na wprost, wibrysy swobodnie rozłożone na boki,
 • oczy: lekko przymrużone oznaczają zbliżającą się drzemkę, źrenice niezbyt zwężone ani rozszerzone, leniwe, powolne mruganie oznacza zaufanie i daje Wam informację, że w Waszym towarzystwie zwierzak czuje się bezpiecznie,
 • higiena: mycie się w Waszym towarzystwie jest również wyrazem zaufania oraz oznaką, że kot czuje się zrelaksowany,
 • ocieranie się oraz barankowanie: jest wyrazem kociej sympatii, ale również sposobem na zostawienie swojego zapachu, 
 • dźwięki: pomruki, mruczenie, bliżej nieokreślone "pufanie",
 • zachowania wobec opiekunów: lizanie, podgryzanie, nastawianie brzucha, ugniatanie podłoża są wyrazem kociej miłości i zaufania, jakim nas obdarzają. 


Kot zestresowany, gotowy do ataku, bojący się, czujący zagrożenie:

 • ogon: kot macha całym ogonem lub samą końcówką rytmicznie i dość szybko, może być napuszony,
 • mimika: widać napięcie, pojawiają się zmarszczki (np. między uszami, w okolicy nosa), uszy odwrócone bądź położone jak najbliżej głowy, wibrysy napięte, wysunięte do przodu, 
 • oczy: w zależności od oświetlenia, jednak skrajnie rozszerzone lub zwężone, 
 • postawa ciała: wygięta w łuk + najeżona sierść oraz ustawienie się bokiem lub przylegnięcie na skulonych łapach do podłogi, zastygnięcie w bezruchu, schowanie ogona pod siebie, trzęsienie się, 
 • dźwięki: bliżej nieokreślone prychanie oznacza w kocim języku "ani kroku dalej, bo użyję pazurów!" lub syczenie.

Jeśli Wasz kot, mimo zapewnienia mu spokoju i bezpieczeństwa wciąż jest zestresowany i trudno mu odnaleźć się w nowym miejscu, warto sięgnąć po produkty pozwalające kotom na wyciszenie. Wyselekcjonowaliśmy dla Was najlepsze środki: 

Dr Seidel Obroża adaptacyjna dla kotów
Dr Seidel Spray adaptacyjny dla kotów 
Dr Seidel Ewaporyzator adaptacyjny dla kotów


Wszystkie działają na koty uspokajająco i łagodząco. Zawiera kompozycję naturalnych substancji oddziaływujących na zachowanie zwierząt podobnie jak feromony kocie. Kompozycja ta odpowiada znanej już od 1996 roku mieszaninie ujawnionej w patencie europejskim EP0724832. Zastosowanie ich w trakcie terapii behawioralnej znacznie wspomaga jej proces. Zapewniają kotu poczucie bezpieczeństwa, sprzyjają nauce i szybkiej adaptacji do nowych wyzwań. Pomagają w zapobieganiu problemom behawioralnym, spowodowanym stresem bądź lękiem u kotów w każdym wieku. Zawarte w tych produktach substancje zapachowe uwalniają się, pozytywnie wpływając na wyciszenie i uspokojenie kota.

Beaphar No Stress Spot On dla kotów - zawarty w kroplach ekstrakt walerianowy po jednorazowej aplikacji będzie działać wyciszająco do 1 tygodnia. Pomoże Waszemu kotu zapanować nad lękiem w trudnych sytuacjach np.: podczas wizyty u lekarza bądź w kocim hotelu, w czasie burzy albo pokazu fajerwerków, a także podczas podróży samochodem czy przy przeprowadzce. 
 

Pozycja bólowa u kota:

POZYCJA BÓLOWA KOTA Koty są drapieżnikami, dlatego bardzo starannie ukrywają wszystkie swoje dolegliwości, w związku z tym kontrolne wizyty u weterynarza są bardzo ważne. Warto jednak zwracać uwagę na oznaki kocich problemów zdrowotnych. W momencie, gdy dolegliwość jest tak silna, że zwierzę nie jest w stanie jej ukrywać, przyjmuje tzw. "pozycję bólową", na którą każdy opiekun powinien być wyczulony. To charakterystyczna pozycja ciała, którą przyjmuje kot kiedy odczuwa fizyczny dyskomfort:

- skulona postawa,
- łapki ustawione przed tułowiem lub schowane,
- głowa pochylona,
- grzbiet wygięty, 
- napięte mięśnie pyszczka, 
- zmrużone oczy. 
 
Każda zmiana dotychczasowych nawyków Twojego pupila jest warta obserwacji i nie należy zwlekać z konsultacją weterynaryjną niepokojących zachowań. Niecodzienne zachowanie może być oznaką dolegliwości. Jeśli Wasz kot zmienił swoją rutynę, unika kontaktu z Wami, wybiera odosobnione miejsca, rzadziej się myje, niechętnie je, nie chce się bawić, staje się agresywny, sprawy w kuwecie mają się inaczej niż zwykle lub zauważyliście jakikolwiek niepokojący znak- należy udać się z kotem do lecznicy. 

źródła: 
https://www.cbdzoe.pl/pds/mowa-kota-czyli-co-chce-ci-powiedziec-twoj-kot
http://kociweterynarz.pl/charakter-kota/
http://wszystkookotach.pl/category/zachowanie-kotow/

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki

Poradniki

PTASZNIK - czy dla początkującego terrarysty?

Wyświetleń: 612
Autor artykułu: Laura Pinero Valiente

brachypelmie albopilosum
Należę do grona miłośników ciekawostek, dlatego artykuł o tych jakże krwiożerczych bestiach (pająkach) zacznę właśnie od niej. Nazwa ptasznik została przypisana grupie pajęczaków w 1705 roku przez niemiecką biolog. Jak wpadła na tego typu nazwę? Otóż Pani Maria prawdopodobnie na podstawie obserwacji stworzyła rycinę gdzie pająk pożera ptaka. Wydaje się niemożliwe? 
Przeczytaj całość

OBROŻA CZY SZELKI - Co wybrać dla dużego psa?

Wyświetleń: 885
Autor artykułu: Laura Pinero Valiente

PBROŻA CZY SZELKI?
Zdarzyło się Wam kiedyś usłyszeć „pies to ma być pies, a nie jakiś tam szczur”? – bo nam tak, i to wielokrotnie! Ten artykuł jest właśnie dla Was – miłośników olbrzymów. Jeśli interesujecie się największymi z czworonogów z pewnością wiecie, że wśród dużych ras psów istnieje pewien podział. 
Przeczytaj całość

O CO CI CHODZI, KOCIE?

Wyświetleń: 2160
Autor artykułu: Ania F.

O CO CI CHODZI, KOCIE?
W poprzednim tekście miałam przyjemność opisania i zaprezentowania artykułów, dzięki którym możemy zaspokoić fizyczne potrzeby naszych kotów. Wspominaliśmy o kuwetach, żwirkach, pokarmie, drapakach i innych gadżetach ze sfery "użytkowej", jednak nie możemy zapomnieć o kociej sferze psychicznej. Wspaniale jest dać kotu dom, natomiast bardzo ważna jest również dbałość o relację kocio-ludzką..
Przeczytaj całość

KOT W DOMU

Wyświetleń: 966
Autor artykułu: Ania F.

KOT W DOMU
Naukowcy szacują, że w polskich domach żyje około 6 milionów kotów, co stawia je na drugim miejscu pod względem ulubionych zwierząt domowych wśród Polaków.[1] Historia udamawiania kotów sięga tysięcy lat i nic w tym dziwnego - koty dzięki swojemu instynktowi łowieckiemu okazały się doskonałymi współpracownikami, chroniły cenne zapasy zbóż przed gryzoniami.
Przeczytaj całość

KLESZCZE I PCHŁY - obroża sabunol da radę!

Wyświetleń: 824
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
SABUNOL NA KLESZCZE I PCHŁY
Gdy chodzi o Twojego pupila - zdrowie jest najważniejsze! Dzisiaj postaramy się przybliżyć temat kleszczy i pcheł, które zagrażają Twojemu czworonożnemu przyjacielowi oraz nam ludziom. Nie będziemy rozpisywali o tym, że kleszcze i pchły mogą przenosić groźne choroby, dolegliwości itp. bo to jest ogólnie znany temat, który poruszany jest na wielu specjalistycznych portalach. Chcemy skupić się na tym jak ochronić nasze psy i koty przed tymi niechcianymi pasożytami.
Przeczytaj całość

JAK ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ Z AKWARYSTYKĄ?

Wyświetleń: 11429
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
AKWARIUM GLOSSY AQUAEL
Zdaje sobie sprawę, że na temat tego czym jest akwarystyka napisano już bardzo wiele. Zdaje sobie również sprawę, że niektórzy z Was, a przede wszystkim Ci bardziej wprawieni w boje po prostu pominą ten artykuł ze względu na informacje, które są wyłącznie dla początkujących. Jednak moje przekonanie o tym, iż początkujący akwaryści potrzebują wskazówek od osób bardziej doświadczonych utwierdziła mnie w przekonaniu, że napisanie tego artykułu jest potrzebne.
Przeczytaj całość
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu