Strona główna » Poradniki » JAK ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ Z AKWARYSTYKĄ?

JAK ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ Z AKWARYSTYKĄ?

Data dodania: 22-02-2020 Wyświetleń: 9954
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
AKWARIUM GLOSSY AQUAEL
Zdaje sobie sprawę, że na temat tego czym jest akwarystyka napisano już bardzo wiele. Zdaje sobie również sprawę, że niektórzy z Was, a przede wszystkim Ci bardziej wprawieni w boje po prostu pominą ten artykuł ze względu na informacje, które są wyłącznie dla początkujących. Jednak moje przekonanie o tym, iż początkujący akwaryści potrzebują wskazówek od osób bardziej doświadczonych utwierdziła mnie w przekonaniu, że napisanie tego artykułu jest potrzebne.

Na początku, zamiast pisać o tym ile frajdy może sprawić akwarystyka, zadam pytanie. Pytanie, które według mnie jest bardzo istotne. Czy zakładając akwarium zdajecie sobie sprawę z tego, że będziecie musieli poświęcić mu odrobinę czasu!? Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to wszystko w porządku, jednak jeśli Wasza odpowiedź brzmi NIE, to proponuję zająć się czymś innym, ponieważ musicie liczyć się z tym, że akwarystyka to nie tylko przyjemność ale również obowiązki oraz odpowiedzialność za stworzonka żyjące w Waszych akwariach. Zapewniam jednocześnie, że jeśli dobrze zadbacie o swoje akwarium i rybki w nim żyjące zostanie Wam to wynagrodzone. Będziecie świadkami narodzin, zobaczycie przecudowne i zapierające dech w piersiach zwyczaje Waszych podopiecznych. Będziecie mogli obcować z naturą jakże inną niż ta znana do tej pory. Aby jednak za bardzo nie zanudzać zapraszam na odrobinę historii ;)

Akwarystyka to bardzo ekscytujące i fascynujące hobby, której początki sięgają starożytności. Przyjmuje się, że Chińczycy byli pierwszymi hodowcami ozdobnych rybek. Oczywiście początkowo na hodowlę takich rybek mogli pozwolić sobie bardziej zamożni, jednak akwarystyka stawała się z dnia na dzień coraz bardziej popularna, w efekcie czego również ludzie ubożsi mogli cieszyć się urokami tego jakże kolorowego podwodnego świata. My Europejczycy, również nie musieliśmy za długo czekać, ponieważ w XVIII wieku nastąpiło wielkie akwarystyczne bum właśnie na starym lądzie. Dokładnie w tym wieku z Chin zostają przywiezione pierwsze rybki ozdobne. Na punkcie tych jakże pięknych rybek "złotych rybek" zwariował niemal cały świat. Zanim jednak udało się okiełznać przyrodę potrzeba było wiele lat doświadczeń i wyrzeczeń, ponieważ wiedza na temat hodowli ryb w początkowych latach była bardzo uboga. Wiedza oczywiście z biegiem lat stawała się pełniejsza i to właśnie dzięki niej można było rozpocząć poszukiwania innych bardziej egzotycznych gatunków. W dniu dzisiejszym technika i wiedza akwarystyczna umożliwia nam to co wydawało się jeszcze nie tak dawno niemal niemożliwe - akwaria morskie stały się rzeczywistością! O początkach akwarystyki można by było pisać i piać, ale znając życie większość z Was usnęłaby po 10 minutach. ;) Dlatego też proponuję przejść dalej!

Skoro czytacie te słowa, to pewnie stoicie przed bardzo ważną decyzją. Śmiem twierdzić, iż zastanawiacie się nad założeniem swojego pierwszego akwarium i macie dylemat jaki zbiornik kupić. Dlatego też zamiast rozmyślać i zastanawiać się przeczytajcie ten artykuł do samego końca. Wierzę bowiem, że przeczytanie go przed zakupem rozjaśni umysł ;) Tak poważnie, to mam nadzieje, że pomoże on Wam w dokonaniu naprawdę trafnej decyzji. Zanim więc klikniecie KUP TERAZ i wydacie swoje bardzo ciężko zarobione pieniążki, dowiedzcie się więcej o tak zwanym zbiorniku klejonym - chyba w tym momencie najbardziej popularnym i moim skromnym zdaniem najbardziej praktycznym. Jest to zbiornik szklany, którego ściany połączone są silikonem kauczukowym, co ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze ładnie wygląda, po drugie nie zatruwa wody żadnymi chemikaliami i co najważniejsze, jest BARDZO BEZPIECZNY! Prowadząc sklep zoologiczno-akwarystyczny, często słyszę pytania „czy aby ten zbiornik wytrzyma, czy nie zaleje nam mieszkania?” Pytanie, jak najbardziej zasadne! Pragnę jednak uspokoić – nie ma powodu do większych obaw! Po pierwsze, każde akwarium przed trafieniem do sprzedaży, przechodzi test szczelności. Po drugie, jeszcze nigdy nie trafiłem na zbiornik, który by się rozkleił! Miałem oczywiście do czynienia z minimalnymi wyciekami itp., ale dotyczyło to przeważnie zbiorników używanych i to naprawdę były sporadyczne przypadki! W naszym sklepie sprzedajemy TYLKO zbiorniki nowe i sprawdzone, dlatego można spać spokojnie ;)

Jeśli myślicie, że to już wszystko to muszę Was zmartwić, ponieważ teraz to dopiero się zacznie ;-). Czy zastanawialiście się już na czym i gdzie ustawić swoje przyszłe akwarium? - tak, to kolejne bardzo ważne pytanie, ponieważ szukając miejsca musicie wziąć pod uwagę to, że 1 litr = 1kg. kupując więc, przykładowo 100 litrowe akwarium poszukajcie szafki, która wytrzyma ciężar przynajmniej dwa razy większy, czyli w tym wypadku 200kg. Wszystko oczywiście dla bezpieczeństwa - nie chcecie chyba, żeby 100L wody znalazło się na podłodze! Oczywiście miejsce ustawienia akwarium też ma bardzo ważne znaczenie. Po pierwsze musi to być bardzo bezpieczne miejsce, do którego będzie bardzo łatwy dostęp. Po drugie akwarium nie powinno być narażone na bezpośrednie promienie słoneczne. Powodów jest wiele np: mogą wystąpić niekorzystne zmiany w składnie chemicznym wody, szybko rozrastające się glony nie tylko utrudnią obserwację, ale również źle wpłyną na roślinność, wahania temperatury między dniem a nocą także nie będą miały zbyt korzystnego wpływu na zdrowie ryb oraz roślin. Pomijając to wszystko akwarium możecie ustawić dosłownie wszędzie ;-)

Jeśli dotarliście tutaj i w dalszym ciągu chcecie mieć akwarium to RADUJE się razem z Wami i serdecznie zapraszam na dalszą porcję wiedzy!

Uff! Zbiornik już wybrany! Jednak to jeszcze nie koniec trudnych decyzji, zapewniam bowiem, że tym razem będzie jeszcze gorzej ;) Tak, tak! Tym razem będziecie musieli zmierzyć się z odrobiną techniki, która także w akwarystyce jest nieodzowna. Jednocześnie zapewniam, że po przeczytaniu owego artykułu będziecie czuć się wśród urządzeń akwarystycznych jak ryba w wodzie ;)

FILTRACJA:
Filtry to urządzenia, które można powiedzieć są sercem całego akwarium. Dzięki nim woda staje się czysta i zdrowa - filtr redukuje substancje szkodliwe powstające w wyniku rozkładu resztek pokarmowych, odchodów ryb itp. W naszym sklepie znaleźć można szeroką gamę filtrów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych (kaskadowe, kubełkowe). Długo zastanawiałem się, który z nich dla Was początkujących akwarystów będzie najlepszy i wiecie co? Wszystko zależy, tak naprawdę od możliwości finansowych. Jeśli macie możliwość zakupu filtra zewnętrznego kubełkowego, to szczerze polecam – daje on większe możliwości, przy mniejszym nakładzie pracy! Jednak nie zrażajcie się do filtrów wewnętrznych! Dzisiaj można zakupić filtry wewnętrzne, które potrafią naprawdę WIELE za NIEWIELE! Jednym zdaniem, dla każdego coś się znajdzie! 

FILTR ZEWNĘTRZNY AQUAEL

OGRZEWANIE:
Za kontrolę temperatury wody odpowiadają grzałki, najlepiej, aby była to grzałka z termostatem. Moim zdaniem takie urządzenie do cyklicznego ogrzewania wody w Waszym pierwszym akwarium będzie najlepsze. Jeśli się już zdecydujecie, to pamiętajcie, żeby przy zakupie zwrócić uwagę na moc grzałki, która winna być uzależniona od wielkości zbiornika i jego otoczenia. Nie zapomnijcie także o nabyciu termometru – sprawdzanie temperatury wody powinno stać się nawykiem! Mam nadzieje, że znosicie jakoś ten techniczny język ;). Jeśli tak, to lecimy dalej!

OŚWIETLENIE:
Tutaj miałem niezły zgryz, ponieważ trzeba szczerze przyznać, że większość oferowanych na rynku pokryw posiada oświetlenie, które jest trochę za słabe, zwłaszcza do akwarium roślinnego – tego typu akwaria, w ostatnich latach zyskały sporo na popularności. Jednak nie ma co się stresować ;) Także i tutaj znajdzie się dla każdego coś dobrego! Wy jako początkujący akwaryści, nie będziecie przecież rzucali się na „głęboką wodę” i zaczniecie od roślin mniej wymagających, które poradzą sobie w akwarium z nieco słabszym oświetleniem – prawda? Jeśli jednak chcielibyście spróbować swoich sił z roślinami bardziej wymagającymi, to w ofercie naszego sklepu znajdziecie różnego rodzaju moduły oświetleniowe, które wystarczy dołożyć do pokrywy ;) Temat oświetlenia jest tak szeroki, że poświęcimy temu osobny artykuł - już dzisiaj zapraszamy!

To już jest koniec! Ma się rozumieć tego technicznego żargonu, bo na pewno nie przygody z akwarystyką - PRAWDA!? PRAWDA!! ... więc nie czekamy, tylko czytamy dalej! ;)

Nie wiem jak Wy, ale ja nie mogłem się doczekać tej chwili, to znaczy wspólnego urządzania akwarium. Tak! Ta chwila wynagrodzi Wam cały trud i wysiłek jaki włożyliście aby dotrzeć do tego miejsca. Co ja zresztą będę mówił, sami się przekonajcie jak wiele frajdy sprawia odtwarzanie środowiska naturalnego ryb. Zanim jednak zaczniecie tą jakże fascynującą czynność wiedzcie, iż macie w urządzaniu akwarium całkowitą swobodę. Nie będę ingerował w nic co robicie. Proszę jednak abyście zwrócili uwagę na kilka bardzo istotnych, moim zdaniem, porad. Wszystko to oczywiście dla dobra rybek! :)
  Na co więc zwrócić największą uwagę? Po pierwsze na to, aby żwirek nie był zbyt jasny, a jego  brzegi nie był zbyt ostre - większość rybek nie przepada za jaskrawym podłożem, a ostre brzegi mogłyby spowodować okaleczenie naszych milusińskich. Po drugie nie dajcie się zwieść pozorom i za żadne skarby nie kupujcie sztucznie barwionego żwirku. Nie dość, że jest on droższy od naturalnego to jeszcze może zatruwać wodę. UFF! Na szczęście przypomniałem sobie o bardzo ważnej rzeczy! Zanim zaczniecie, pomiędzy zbiornikiem a szafką  podłóżcie specjalną matę, która zniweluje ewentualne nierówności. No! teraz możemy spokojnie wypłukać nasz żwirek i umieścić go w naszym zbiorniku pamiętając iż grubość warstwy podłoża powinna wynosić minimum 5cm, a najlepiej gdyby wynosiła ona 8cm. Jeśli ma to być akwarium z dużą ilością roślin, warto pomyśleć o specjalistycznych podłożach, substratach. Pełnią one bardzo istotną rolę, ale o tym w innym artykule ;)
 

TŁO:
Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego tła. Najbardziej popularnym i tanim rozwiązaniem jest zakup laminowanego tła, które przytwierdzamy na tylnej, zewnętrznej ścianie akwarium. Warto zaznaczyć, iż ogromny wybór wzorów w naszym sklepie zaspokoi nawet tych najbardziej wybrednych. Oczywiście możemy spotkać akwaria, które nie posiadają tła, są to akwaria pełniące funkcje ścianek działowych. Jeśli powyższy rodzaj tła Wam nie odpowiada, to zawsze można zakupić tła wykonane z plastiku, tworzywa sztucznego, umieszczane wewnątrz zbiornika. Takie tła imitujące korzenie, skały, rafę itp. należy solidnie umocować i pamiętać o tym aby było wolne od trujących substancji.


DEKORACJE:
Teraz kolejny etap, czyli "zabawa w dekoratora wnętrz" Proponuję zacząć od rozpakowania filtra i grzałki. Umocujcie je w zbiorniku i postarajcie się w sprytny sposób ukryć ich obecność. ;-). Wracając jednak do elementów dekoracyjnych - nie przesadzajcie i nie wrzucajcie wszystkiego co ładnie wygląda. Po pierwsze rybki musza mieć miejsce do pływania, a po drugie "nie wszystko złoto co się świeci". Dlatego na początek proponuje skałki lub korzenie – ja osobiście preferuję te drugie, czyli korzenie! Generalnie uwielbiam wszystko co naturalne i szczerze namawiam do stosowania TYLKO takich naturalnych dekoracji!

ROŚLINY:
Oj! widzę ten uśmiech na waszych twarzach - PODOBA SIĘ WAM CORAZ BARDZIEJ, CO NIE!? To jeszcze nic, teraz to dopiero nabierze wyglądu. Będziemy sadzić! ;-). Rośliny to przepiękny element dekoracyjny, który nie dość, że ładnie prezentuje się w akwarium, to jeszcze spełnia bardzo ważne funkcje - wytwarza tlen, stanowi schronienie dla narybku itp. Teraz, zresztą, tak jak zwykle kilka bardzo istotnych porad! Przed sadzeniem roślin, akwarium w 1/4 powinno być wypełnione wodą - pamiętajcie, że wodę lejemy tak, aby nie uszkodzić podłoża. Pamiętać również należy o tym iż roślina roślinie nie równa, dlatego też istnieje zasada, która mówi - wysokie z tyłu zbiornika, średnie w jego środku, a małe z przodu. Nie mniej ważne jest odpowiednie umocowanie ich w podłożu - generalnie niektóre gatunki rybek, tak czy siak będą z uporem maniaka zmieniać wystrój wnętrza waszego akwarium i nic a nic na to nie poradzicie ;-). Na koniec tego ostatniego już etapu dodam - sztucznym roślinkom mówię stanowczo STOP! Dlaczego? dlatego, że są sztuczne!

ROŚLINY IN-VITRO AKWARIUM

Tym jakże optymistycznym akcentem kończę ten rozdział i zapraszam do kolejnego i to BARDZO ważnego rozdziału. Po nim będziecie mogli śmiało powiedzieć, że jesteście akwarystami z krwi i kości :)

Panie i panowie nadeszła wiekopomna chwila, ponieważ właśnie tu i teraz do Waszego nowo urządzonego akwarium nalejecie wody. Tym razem już do pełna - tylko ostrożnie, aby nie uszkodzić roślin i elementów dekoracyjnych ;-). Następnym krokiem jaki powinniście wykonać jest uruchomienie Waszych urządzeń akwarystycznych. Po wykonaniu tych czynności cyknijcie światełko i podziwiajcie to czego dokonaliście. Miodzio co? - gdyby nie ta mętna woda, to byłoby rewelacyjnie i jeszcze bardziej miodzio! Nie martwcie się jednak, ponieważ wasz filtr dzielnie stawi czoła wszelkim zanieczyszczeniom. Nie biegnijcie jednak do sklepu i nie kupujcie jeszcze rybek! Nie popełniajcie tego samego błędu, który popełniłem kiedyś ja! BŁAGAM WAS! Teraz to pewnie myślicie, że jestem jakiś przewrażliwiony i przesadzam. Zapewniam, że nie ma w tym wszystkim kszty przesady, generalnie rzecz ujmując "domek dla rybek" jeszcze nie jest gotowy! Po pierwsze, zanim wpuścicie do akwarium rybki sprawdźcie jakość swojej wody - nie wszystkie rybki lubią to samo! Najważniejszymi czynnikami decydującymi o jakości wody w akwarystyce, tej słodkowodnej są:

TEMPERATURA:
Tutaj nie będę się specjalnie rozpisywał, ponieważ w dzisiejszych czasach utrzymywanie odpowiedniej temperatury wody w naszych akwariach nie należy do specjalnie trudnych czynności. Wystarczy nastawić odpowiednią temperaturę na naszej grzałce z termostatem i gotowe. Nie zapomnijcie jednak spoglądać przynajmniej raz na dzień na termometr, który powinien znajdować się w widocznym miejscu. Dla niektórych rybek nawet niewielka różnica temperatury, może okazać się śmiertelna. Woda ma to do siebie, że bardzo powoli się nagrzewa, ale również wolno się ochładza. Ze względu na takie, a nie inne właściwości wody, rybki i rośliny nie są przystosowane do nagłych skoków temperatury - pamiętajcie o tym!!

TWARDOŚĆ:
Twardość wody, to zagadnienie powszechnie znane. Ja jednak pokrótce postaram się przybliżyć ten temat, ponieważ wiem, że to na pewno nikomu nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie - może pomóc. Generalnie wodę dzieli się na: bardzo miękką, miękką, średnio twardą, znacznie twardą, twardą oraz bardzo twardą. Woda twarda, to taka, która zawiera sporą ilość rozpuszczonych soli wapniowych, magnezowych i żelazowych. Miękka natomiast nie zawiera lub zawiera, ale dosłownie śladową ilość tych soli. Zapewne niejednokrotnie będziecie musieli przeprowadzić testy do oznaczenia twardości Waszej wody. Twardości zarówno ogólnej (TwO), jak i węglanowej (TwW). Zawartość całkowitą soli wapnia i magnezu określa twardość ogólna, zaś zawartość wodorowęglanów i węglanów - węglanowa. Miarą twardości najczęściej stosowaną w akwarystyce jest stopień niemiecki. Powiało nudą co? ;-) Uwierzcie, że nie jest to takie straszne na jakie wygląda. Będzie dobrze!! Sami zresztą się o tym przekonacie, gdy tylko zakupicie swój pierwszy "TEST DO POMIARU TWARDOŚCI".

ODCZYN (pH):
Jeszcze dobrze nie nabraliście powietrza po poprzednim zagadnieniu, a ja od nowa zaczynam sie wymądrzać ;-) Tym razem jednak obiecuje, że będzie krótko. Odczyn wody to bardzo ważny wskaźnik dla naszych przyszłych rybek. Właśnie dla nich pH wody powinno być takie jak w wodach z których pochodzą. Jednak nie odchodźmy zbytnio od tematu i przejdźmy do wyjaśnienia powyższego zagadnienia. Odczyn wody określa się przez zawartość kwasów i zasad rozpuszczonych w wodzie. Właśnie one powodują, że woda jest bardziej kwaśna lub też bardziej alkaliczna. Co to tak naprawdę wszystko oznacza? Ano to, że za wszelką cenę musimy - dla dobra naszych rybek - utrzymać odpowiednie pH. W przeciwnym razie narazimy je na choroby, a w najgorszym wypadku na śmierć. Nie powinniście również zapominać o roślinności - to też są organizmy żywe, dla których jakość wody ma bardzo wielkie znaczenie! Mam nadzieje, że nikt z Was nie wyrzucił zbiornika i nie zrezygnował z akwarystyki, bo przecież te kilka zagadnień jest niczym w porównaniu z satysfakcją, która czeka na Was już w następnym rozdziale. ;-). Nim jednak przejdziecie dalej, musicie wiedzieć, że oprócz temperatury, twardości i pH jest jeszcze coś takiego jak NATLENIENIE. Otóż tlen rozpuszczony w wodzie jest niezbędny! Zarówno rybki jak i rośliny nie mogłyby bez niego funkcjonować. Nie martwcie się jednak ponieważ filtr, który zakupiliście powinien wywiązać się i z tego zadania w 100%. Oczywiście o wodzie i jej właściwościach można by pisać naprawdę bardzo dużo, pytanie tylko, czy będąc o krok przed wpuszczeniem pierwszych rybek ktoś będzie to czytał? ;) Wydaje mi się, że ta wiedza którą nabyliście w tym rozdziale na dzień dzisiejszy wystarczy.

Jeśli myślicie, że podczas urządzania wnętrza akwarium przeżyliście największe w Waszym życiu podekscytowanie, to mylicie się i to bardzo! Kupowanie i wpuszczanie rybek do akwarium, to dopiero frajda!! Jak zawsze jednak jest jakieś ale. Mianowicie pozwólcie najpierw dojrzeć Waszemu nowo założonemu akwarium. Okres takiego dojrzewania to jakieś 3 tygodnie (wszystkie urządzenia powinny być podłączone). Zdaję sobie sprawę, że ciężko będzie Wam wytrzymać! Będzie Was korciło, aby pobiec do sklepu, zakupić i wpuścić rybki do akwarium. Zapewniam jednak, że nie jest to dobry pomysł. Ja będąc na tym etapie co Wy popełniłem taki błąd. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Rybki chorowały i odchodziły jedna za drugą - to naprawdę nie było przyjemne. Dlatego też myślę, że warto przetrzymać ten niedługi okres dojrzewania. Aby jednak te trzy tygodnie spędzić na pogłębianiu wiedzy o akwarystyce, proponuje doczytać cały ten rozdział do końca. Pomoże on Wam w wyborze pierwszych rybek oraz da wskazówki w jaki sposób należy je transportować i wpuszczać do akwarium.

Mam nadzieje, że odrobiliście lekcje i zbadaliście wodę w swoim akwarium!? Jeśli nie, to zróbcie to przed zakupem rybek + dowiedzcie się jakie parametry wody będą najlepsze dla Waszych przyszłych pupili! Oczywiście na parametry wody można wpływać na różne sposoby - ja polecam używanie specjalistycznych wkładów filtracyjnych, które oczywiście można znaleźć w naszym sklepie ;) Należy również pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z ilością rybek. Bardzo łatwo przekroczyć dopuszczalną gęstość zarybienia akwarium. Na każdy 1cm długości ciała dorosłej ryby musi przypadać co najmniej 1 litr wody w akwarium. Wykorzystując to, że jesteście jeszcze przed zakupem rybek, chciałbym przedstawić dosłownie kilka gatunków ryb, które według mnie doskonale nadają się dla początkujących akwarystów. Jedną z takich, nazwijmy to łatwych w hodowli rybek jest GUPIK PAWIE OCZKO - bardzo towarzyska rybka, która od wielu, wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród akwarystów z całego świata. Kolejnymi i na dodatek bardzo pięknymi rybkami są MOLINEZJE, MIECZYKI HELLERA, ZMIENNIKI PLAMISTE... Wszystkie te ryby żyją w bardzo podobnych warunkach. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest ich pakowanie i transportowanie. Przeważnie do transportu rybek używa się toreb foliowych, które nie posiadają rogów – są one zaokrąglone! Następnie powinno się zadbać aby w torbie znajdował się tlen. Tak przygotowaną torbę powinno się wsadzić w papierowe opakowanie, aby szybko zmieniające się otoczenie nie wywołało szoku u naszych podopiecznych. Gdy już szczęśliwie dotrzecie do domu, wyjmijcie z papierowego opakowania torbę foliową i ostrożnie włóżcie ją do wody w akwarium. Wszystko po to aby wyrównać temperaturę - pamiętacie przecież, że ryby nie są przystosowane do nagłych skoków temperatury. Następnym etapem będzie wpuszczenie rybek ... nie możecie się doczekać co? ;-)

Akwarium stoi, rybki pływają - wydawać by się mogło, że to już koniec. Otóż jeszcze nie! Pamiętacie jak na początku pisałem, że akwarystyka to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki oraz odpowiedzialność? Właśnie teraz przekonacie się, że nie kłamałem. Po pierwsze chciałbym wyjaśnić co rozumiem przez słowa "OBOWIĄZKI" oraz "ODPOWIEDZIALNOŚĆ". Otóż za tymi słowami kryje się bardzo wiele rzeczy. Rzeczy bardzo ważnych i szalenie potrzebnych w akwarystyce. Mam tutaj na myśli czynności pielęgnacyjne, które pozwoliłem sobie podzielić na kilka części.

PIERWSZA CZĘŚĆ:
Część ta, to zaopatrzenie się w najpotrzebniejsze, a zarazem niezbędne urządzenia. Będą one pomocne w utrzymaniu należytej czystości w Waszych akwariach. Jednym z takich urządzeń jest odmulacz za pomocą, którego usuniecie resztki pokarmów i innych nieczystości. Oczywiście za jego pomocą spuścicie też brudną wodę. Wiadomym jest także to, że żaden akwarysta nie obędzie się bez siatki. Jest ona bowiem bardzo przydatna. Po pierwsze usuniecie dzięki niej obumarłe części roślin pływające po powierzchni wody, a po drugie będzie Wam ona pomocna przy wyławianiu rybek - pamiętać jednak należy aby wielkość siatki była dostosowana do wielkości ryb. Teraz chciałbym abyście zakupili magnesy oraz pojemnik, ponieważ jak sami się niedługo przekonacie magnesy pomogą Wam w walce z glonami osadzającymi się na szybach akwarium, a odpowiedni pojemnik zaskoczy Was niejednokrotnie swoją przydatnością w wielu sytuacjach.

DRUGA CZĘŚĆ:
Po zakupieniu niezbędnych urządzeń przystępujemy do bardzo ważnego etapy, czyli "Codziennej pielęgnacji". Co mam na myśli? Ano włączanie i wyłączanie oświetlenia (najlepiej zainstalować wyłącznik czasowy), sprawdzanie temperatury wody, sprawdzanie funkcjonalności filtra, który w przypadku obniżenia wydajności powinien zostać wyczyszczony. Oczywiście należy również karmić rybki ;-) hehe!

TRZECIA CZĘŚĆ:
Wiadomym jest , że czynności wykonywane codziennie nie wystarczą do tego aby Wasze akwarium funkcjonowało prawidłowo. Oprócz tak oczywistych czynności jak karmienie rybek, będziecie musieli przynajmniej raz w tygodniu użyć zakupionego wcześniej odmulacza oraz magnesów. Będziecie musieli również usunąć zgniłe liście roślin, a Ci z Was, którzy zakupili mniejszy zbiornik będą także zmuszeni do cotygodniowej częściowej podmiany wody (właściciele większych akwariów mogą spokojnie przeprowadzać czynności związane z częściową podmianą wody raz na dwa, a nawet raz na trzy tygodnie). Podmiana wody w akwarium jest bardzo ważną czynnością i należy o niej ZAWSZE pamiętać. Dzięki temu pozbędziecie się szkodliwych substancji, które zakłócają prawidłowy rozwój rybek oraz roślin. Wskazane jest również cotygodniowe badanie parametrów wody (niestety bardzo wiele osób posiadających akwarium zapomina o tej, jakże istotnej czynności).

No cóż, tym oto sposobem zbliżamy się do końca. Jak to się mówi "wszystko co dobre się kończy" - ja jednak mam wielką nadzieję, że dla większości z Was to nie koniec, a dopiero początek tej fantastycznej przygody z akwarystyką. Mam również nadzieje, że pomogłem, przynajmniej niektórym z Was w stawianiu tych pierwszych, ale jakże ważnych w życiu każdego akwarysty, kroków. Co tu dużo mówić - AKWARYSTYKA TO JEST TO!! Trzymajcie się więc mocno i wpadajcie od czasu do sklepu BAZAZOO.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradniki

Poradniki

PTASZNIK - czy dla początkującego terrarysty?

Wyświetleń: 318
Autor artykułu: Laura Pinero Valiente

brachypelmie albopilosum
Należę do grona miłośników ciekawostek, dlatego artykuł o tych jakże krwiożerczych bestiach (pająkach) zacznę właśnie od niej. Nazwa ptasznik została przypisana grupie pajęczaków w 1705 roku przez niemiecką biolog. Jak wpadła na tego typu nazwę? Otóż Pani Maria prawdopodobnie na podstawie obserwacji stworzyła rycinę gdzie pająk pożera ptaka. Wydaje się niemożliwe? 
Przeczytaj całość

OBROŻA CZY SZELKI - Co wybrać dla dużego psa?

Wyświetleń: 729
Autor artykułu: Laura Pinero Valiente

PBROŻA CZY SZELKI?
Zdarzyło się Wam kiedyś usłyszeć „pies to ma być pies, a nie jakiś tam szczur”? – bo nam tak, i to wielokrotnie! Ten artykuł jest właśnie dla Was – miłośników olbrzymów. Jeśli interesujecie się największymi z czworonogów z pewnością wiecie, że wśród dużych ras psów istnieje pewien podział. 
Przeczytaj całość

O CO CI CHODZI, KOCIE?

Wyświetleń: 1832
Autor artykułu: Ania F.

O CO CI CHODZI, KOCIE?
W poprzednim tekście miałam przyjemność opisania i zaprezentowania artykułów, dzięki którym możemy zaspokoić fizyczne potrzeby naszych kotów. Wspominaliśmy o kuwetach, żwirkach, pokarmie, drapakach i innych gadżetach ze sfery "użytkowej", jednak nie możemy zapomnieć o kociej sferze psychicznej. Wspaniale jest dać kotu dom, natomiast bardzo ważna jest również dbałość o relację kocio-ludzką..
Przeczytaj całość

KOT W DOMU

Wyświetleń: 794
Autor artykułu: Ania F.

KOT W DOMU
Naukowcy szacują, że w polskich domach żyje około 6 milionów kotów, co stawia je na drugim miejscu pod względem ulubionych zwierząt domowych wśród Polaków.[1] Historia udamawiania kotów sięga tysięcy lat i nic w tym dziwnego - koty dzięki swojemu instynktowi łowieckiemu okazały się doskonałymi współpracownikami, chroniły cenne zapasy zbóż przed gryzoniami.
Przeczytaj całość

KLESZCZE I PCHŁY - obroża sabunol da radę!

Wyświetleń: 706
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
SABUNOL NA KLESZCZE I PCHŁY
Gdy chodzi o Twojego pupila - zdrowie jest najważniejsze! Dzisiaj postaramy się przybliżyć temat kleszczy i pcheł, które zagrażają Twojemu czworonożnemu przyjacielowi oraz nam ludziom. Nie będziemy rozpisywali o tym, że kleszcze i pchły mogą przenosić groźne choroby, dolegliwości itp. bo to jest ogólnie znany temat, który poruszany jest na wielu specjalistycznych portalach. Chcemy skupić się na tym jak ochronić nasze psy i koty przed tymi niechcianymi pasożytami.
Przeczytaj całość

JAK ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ Z AKWARYSTYKĄ?

Wyświetleń: 9953
Autor artykułu: Dawid Zawadzki.
 
AKWARIUM GLOSSY AQUAEL
Zdaje sobie sprawę, że na temat tego czym jest akwarystyka napisano już bardzo wiele. Zdaje sobie również sprawę, że niektórzy z Was, a przede wszystkim Ci bardziej wprawieni w boje po prostu pominą ten artykuł ze względu na informacje, które są wyłącznie dla początkujących. Jednak moje przekonanie o tym, iż początkujący akwaryści potrzebują wskazówek od osób bardziej doświadczonych utwierdziła mnie w przekonaniu, że napisanie tego artykułu jest potrzebne.
Przeczytaj całość
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu