BIOklar move 15 to profesjonalny filtr mechaniczno-biologiczny przeznaczony do użytku w zbiornikach wodnych z rybami o pojemności ok. 15 000l. Wykonany został z bardzo wytrzymałego materiału jakim jest laminat poliestrowo-szklany. Użycie tego tworzywa…
BIOklar move 15 to profesjonalny filtr mechaniczno-biologiczny przeznaczony do użytku w zbiornikach wodnych z rybami o pojemności ok. 15 000l. Wykonany został z bardzo wytrzymałego materiału jakim jest laminat poliestrowo-szklany. Użycie tego tworzywa gwarantuje długoletnią trwałość i bezproblemową eksploatację. Filtr tworzą cztery połączone szeregowo komory, w każdej z nich na kratce znajduje się wkład filtracyjny. Dolna część poszczególnych komór pełni funkcję odstojnika. Z każdego z nich możemy w łatwy sposób usunąć nagromadzone zanieczyszczenia poprzez otwarcie zaworów spustowych.
W filtrach z serii move zastosowano innowacyjną technologię pływającego złoża tzw. moving bed, którą zastąpiono wkład aquarock stosowany we wcześniejszej wersji filtrów BIOklar. Substrat filtracyjny jakiego użyto w tym celu to specjalne kształtki plastikowe tzw. Kaldnes o średnicy 11 mm, które dzięki swojemu ciężarowi właściwemu zbliżonemu do ciężaru wody swobodnie unoszą się. Charakteryzują się dużą powierzchnią biologicznie czynną, pozostają one w ciągłym ruchu. Dodatkowo komora ta jest stale nasycana tlenem za pomocą napowietrzacza podłączonego do pompy. Co za tym idzie nie tworzą się martwe strefy, a na kształtkach błona biologicznie czynna pracuje znacznie intensywniej niż na statycznych mediach filtracyjnych. Zapobiega to tworzeniu się stref beztlenowych i pozytywnie wpływa na powstawanie bakterii nitryfikacyjnych. Proces ten pozwala na utrzymanie biologicznej równowagi w stawie oraz sprawia, że woda w zbiorniku jest czysta i klarowna nawet przy dużej obsadzie ryb.
I komora - szczotki filtracyjne
Pompa z sadzawki tłoczy wodę do pierwszego modułu, gdzie zostaje skierowana do dolnej części modułu. Tutaj strumień wody wyhamowuje i wytrącają się najgrubsze zanieczyszczenia . Dolna cześć każdej komory spełnia rolę osadnika, z którego osad można łatwo usunąć otwierając zawór umiejscowiony w najniższej części modułu. Następnie woda spokojnie przechodzi do górnej części zbiornika, gdzie są specjalne szczotki filtracyjne, wyglądem przypominające te do mycia butelek. Działają one głównie w sposób mechaniczny wyłapując grubsze zawiesiny.
II komora - mata japońska
Następnie, poprzez przelew woda dostaje się do drugiego i dalej trzeciego modułu, zawsze trafiając najpierw do odstojnika w dolnej części, a następnie przechodząc przez materiał filtracyjny spoczywający na specjalnym ruszcie. Drugi moduł wypełniony jest albo dosyć grubą włókniną filtracyjną albo tzw. japońską matą (rodzaj grubej gąbki) - wyłapuje ona mechanicznie drobniejsze cząsteczki zawiesiny, ale też w dużym stopniu dzięki dużej powierzchni czynnej, następuje biologiczny rozkład zanieczyszczeń.
III komora - Kaldnes
Ostatni etap filtracji stanowi przejście wody przez trzecią komorę z substratem filtracyjnym Kaldnes, która spełnia głównie rolę filtracji biologicznej. Z ostatniej komory oczyszczona już woda trafia do stawu.
Czyszczenie filtra jest maksymalnie uproszczone. Zgrubne czyszczenie wykonuje się częściej (co tydzień) i polega na usunięciu zanieczyszczeń z odstojników. Należy na chwilę otworzyć po kolei każdy z 3 zaworów pod każdym z 3 modułów, tam bowiem sedymentują najgrubsze zanieczyszczenia. Dokładniejsze czyszczenie wykonuje się otwierając na dłużej zawór w każdym z odstojników i w czasie kiedy woda uchodzi z modułu wzruszamy szczotki oraz matę filtracyjna powodując zejście wraz z uchodząca wodą uwolnionych zawiesin. Należy poczekać aż cala woda ujdzie z poszczególnych komór.
Umożliwia to bezpowrotne usuniecie materii organicznej z ekosystemu jakim jest staw, nie wchodzi ona powtórnie w obieg materii. Wodę z odstojników kierujemy do kanalizacji lub np. do podlewania trawnika. Z ostatniego modułu woda wraca do stawu pozbawiona wszelkich zawiesin i oczyszczona biologicznie ze szkodliwych produktów rozkładu i przemiany materii ryb. Jeśli w stawie następują zakwity glonów, należy stosować lampy UV.
Zasada działania filtra polega na przepływie wody ze stawu przez kolejne komory, trafiając zawsze najpierw do odstojnika, w którym wytrącają się większe zanieczyszczenia. Z odstojników woda płynie ku górze przechodząc przez kolejne warstwy filtracyjne.
Wszystkie filtry mogą pracować w wersji pompowej (wlot na wąż o średnicy 25/32/40 mm) i grawitacyjnej (wlot na rurę o średnicy 110 mm).
Modele 8, 15 i 200 dostępne są w standardzie w wersji pompowej, wlot w górnej części pierwszej komory. Na zamówienie możliwe jest wykonanie wersji grawitacyjnej -wtedy wlot w dolnej części filtra.
Modele 30, 60, 120 i 140 dostępne są w standardzie zarówno w wersji pompowej jak i grawitacyjnej. Obie wersje mają wlot w dolnej części filtra, wprost do pierwszej komory sedymentacyjnej.
DANE TECHNICZNE:
- Wejście: ø 25/32/40mm, wyjście: ø 75 mm
- Odstojniki z zaworami spustowymi: ø 50 mm
- Zalecana wydajność pompy: ok. 4 000 L/h; na przykład Pompa EP 5000
- Wymiary: 120x65x65(H) cm
- Przeznaczony do stawów bez ryb o pojemności do 30000 litrów
- Przeznaczony do stawów z rybami o pojemności do 15000 litrów
- Przeznaczony do stawów z karpiami koi o pojemności do 12000 litrów
- Kolor: ANTRACYT
MATERIAŁY FILTRACYJNE:
- I Komora – szczotki filtracyjne
- II Komora – mata japońska
- III Komora – wkład pływający - Kaldnes